Rehabilitacja, fizjoterapia, fizykoterapia – podobieństwa i różnice

Rehabilitacja, fizjoterapia oraz fizykoterapia jako część fizjoterapii odgrywają niezwykle ważną rolę w rekonwalescencji. To właśnie dzięki zabiegom i ćwiczeniom z zakresu tych medycznych dziedzin chory może wrócić do pełni sił fizycznych i psychicznych. Co jeszcze łączy rehabilitację i fizjoterapię? A jakie są różnice między rehabilitacją, fizjoterapią i fizykoterapią?

Rehabilitacja ma za zadanie pomóc chorym wrócić do sprawności fizycznej lub psychicznej. W przeciwieństwie do rehabilitacji fizjoterapia pomaga tylko w odzyskaniu sprawności ruchowej, nie zajmuje się psychicznymi problemami. Natomiast fizykoterapia jest częścią fizjoterapii i również zajmuje się tylko sprawnością fizyczną, nie psychiczną.

Doświadczeni lekarze

A jakie są podobieństwa wykazują te dziedziny? Wspólnym mianownikiem dla rehabilitacji, fizjoterapii i fizykoterapii powinni być przede wszystkim doświadczeni profesjonaliści. Ćwiczenia i zabiegi w ramach prowadzą na ogół cenieni i doświadczeni lekarze, którzy opracowują dokładny program leczenia. Przypadek każdego pacjenta jest inny i trzeba rozpatrywać go indywidualnie. Fachowcy w swoich dziedzinach, prowadzący rehabilitację, fizjoterapię i fizykoterapię, starają się ustawicznie szkolić oraz stosować najnowocześniejsze sposoby leczenia i sprzęty. Wszystko po to, by chory szybko odzyskał zdrowie. Muszą też stosować się do określonych wymogów, procedur i modeli, aby ich działania były po pierwsze zgodne z normami, a po drugie wspomagały powrót pacjentów do zdrowia, anie go utrudniały.

Ciągłość leczenia

Kolejnym podobieństwem rehabilitacji i fizjoterapii jest konieczność stosowania ciągłości leczenia. Terapia zarówno za pomocą rehabilitacji, jak i fizjoterapii i fizykoterapii, to proces podzielony na etapy. Nie można go przerwać w dowolnym momencie – każdy z kolejnych etapów jest niezwykle ważny w procesie powrotu chorego do zdrowia. Ta zasada tyczy się wszystkich opracowanych programów leczenia, zarówno rehabilitacyjnego, jak i fizjoterapeutycznego.

Terapia dla każdego

Rehabilitację, fizjoterapię i fizykoterapię łączy również to, że każdy chory może skorzystać z tych metod leczenia. Nie ma tu znaczenia rodzaj choroby czy wiek pacjenta. Do rehabilitacji i fizjoterapii prawo ma każdy.
Kolejnym podobieństwem rehabilitacji i fizjoterapii jest wykorzystywanie w leczeniu różnych technik, co pozwala osiągnąć dobre efekty leczenia. Każda z dziedzin ma wypracowane standardy leczenia, ale wymaga od profesjonalistów ciągłego poszerzania i pogłębiania wiedzy. Dla przykładu fizykoterapia jako część medycyny fizykalnej dzieli się na wiele rodzajów terapii spośród których wymienić można elektroterapię, klimatoterapię, balneologię, laseroteraipię i światłolecznictwo, haloterapię, helioterapię, hydroterapię czy krioterapię. Różnorodność zabiegów oraz stosowanych w fizykoterapii urządzeń, wciąż pojawiające się nowinki rynkowe i patenty nakazują dobrym fizykoterapeutom nieustanne doskonalenie się i poznawanie nowości w swojej dziedzinie. Dlatego tez warto być rozeznanym w terminarzach kursów i szkoleń. Terminarz kursów znajdziesz m.in na Top School

Back to Top