Najpiękniejsze warszawskie parki

Tereny zielone stanowią 8% powierzchni Warszawy, nie każde miasto może pochwalić się taką ilością parków i ogrodów. W stolicy znajdują się 82 parki, największe z nich mają powierzchnię liczącą ponad 70 hektarów, mniejsze co najmniej 2 hektary. Łącznie w Warszawie znajduje się 2,7 tysięcy hektarów zieleni, połowa z nich to obszary rekreacyjne. Po każdym parku miejskim można pospacerować bezpłatnie (oprócz Wilanowa). Na jednego mieszkańca Warszawy przypada aż 70 m zieleni, to więcej przestrzeni niż w niejednym mieszkaniu. Niestety są to tereny niezwykle atrakcyjne dla deweloperów, którzy chętnie kupują je pod inwestycje, zwłaszcza budowlane.

Stołeczne zespoły pałacowo-parkowe między innymi Łazienki Królewskie i Wilanów oraz ogrody Zamku Królewskiego są oddziałami Muzeum Narodowego. 9 parków ma status parków ogólnomiejskich – Ogród Saski, Park Ujazdowski, Park Łazienkowski, Ogród Krasińskich, Park Paderewskiego, Park Praski, Pole Mokotowskie, Centralny Park Kultury, Park Fosa i stoki Cytadeli. Pozostałe zarządzane są przez dzielnice.

NAJSTARSZE WARSZAWSKIE PARKI

Ogród Saski – teren o powierzchni 15,49 ha, położony w warszawskiej dzielnicy Śródmieście, w obrębie ulic Królewskiej, Marszałkowskiej, Senatorskiej, Fredry, Wierzbowej, Placu Piłsudskiego. Ogród jest fragmentem wpisanego w plan miasta przez Augusta II Mocnego barokowego założenia urbanistycznego Osi Saskiej. Wśród najważniejszych obiektów ogrodu warto wymienić:

  • 21 barokowych rzeźb muz i cnót (Jan Jerzy Plersch)
  • Fontanna Wielka — empirowa fontanna autorstwa Henryka Marconiego z 1855 roku
  • Wodozbiór w kształcie rotundy, wzorowany na świątyni Westy w Tivoli (Henryk Marconi)
  • Zegar słoneczny (J. Pik, A. Sikorski, 1863)
  • Grób Nieznanego Żołnierza (pozostałości Pałacu Saskiego).
  • Pałac Błękitny

Ogród Krasińskich – park miejski o powierzchni 11,8 ha położony na Muranowie w dzielnicy Śródmieście, pomiędzy ulicami Andersa, Świętojerską, placem Krasińskich, Długą i Bohaterów Getta. Ogród został założony w 1676 roku, twórcą projektu był Tylman z Gameren. Początkowo ogród miał charakter barokowy i był zamknięty dla publiczności. Do czasu powstania Ogrodu Saskiego stanowił największy teren ogrodowym powstały na terenie Warszawy.

Łazienki Królewskie – założony w XVII wieku, dziś budzi podziw turystów oraz mieszkańców Warszawy. Na terenie Łazienek znajduje się jeden z najważniejszych zabytków warszawskich – przepiękny Pałac na Wyspie. Dziś nieodzowną atrakcją Łazienek Królewskich są oswojone wiewiórki oraz pawie spacerujące po alejkach.

Park w Wilanowie – pałac i park zbudowany dla Jana III Sobieskiego, króla, który w bitwie pod Wiedniem pokonał Turków. Odwiedzając park można podziwiać chińską altankę, rzeźby z żywopłotu, pomniki sławnych pisarzy oraz ciekawe odmiany roślin. Obecny wygląd parku to zasługa rekonstrukcji wykonanej według projektu profesora Gerarda Ciołka w latach 50-tych XX wieku.

Aby zwiedzić wszystkie parki znajdujące się w Warszawie i nacieszyć się ich pięknem potrzeba więcej niż jednego dnia. Dlatego jeżeli ktoś pragnie poświęcić temu więcej niż 2 dni warto zaopatrzyć się w dobry nocleg. W Warszawie jest dużo dobrych i tanich hoteli (np. Hotel Belwederski) i hosteli które z pewnością ciepło nas ugoszczą

Back to Top