Regularnie mierzenie hałasu

Konieczność wykonywania regularnych i rzetelnych pomiarów hałasu w zakładach pracy jest wymagana przez przepisy prawda, dlatego też pracodawcy w dużych fabrykach i zakładach dbają o przestrzeganie tych dyrektyw. Wszystko zaczęło się kilka lat temu, kiedy zostały dokładnie określone normy emisji hałasu w miejscach pracy i zbadano, że w wielu przypadkach są one znacznie przekraczane.

Obecnie przeprowadza się szczegółowe badania dotyczące niemal każdego miejsca pracy, uwzględniając konkretne warunki i specyfikę danego zakładu. Nadmierne natężenie emisji hałasu w miejscu pracy może mieć bowiem wpływ na powstawanie chorób zawodowych takich jak stres, nerwica, nadciśnienie, depresja, a także oczywiście problemy ze słuchem, aż do uszkodzenia aparatury słuchowej w naszym organizmie. Pracownicy, którzy ulegną takiej chorobie mogą pozwać swojego pracodawcę o niezapewnienie odpowiednich warunków pracy i spowodowanie trwałego uszczerbku na zdrowiu. Wiele takich procesów skończyło się wygraną pracowników i koniecznością wypłacania im wysokiego odszkodowania. Dlatego też obecnie pracodawcy w dużych i profesjonalnych zakładach wolą przestrzegać ściśle wytyczonych norm. W tym celu przeprowadza się regularne pomiary hałasu, które są wykonywane przez zewnętrzne firmy upoważnione do wykonywania tego typu badań. Konieczne jest bowiem posiadanie odpowiedniej aparatury oraz sprzętu pomiarowego, którego działanie jest potwierdzone atestami. Pomiary hałasu są wykonywane w różnorodny sposób, w zależności od specyfiki działania danego zakładu pracy. Można przeprowadzać całodobowe badania, miejscowe, całościowe, czasowe. Na podstawie zebranych danych określa się poziom emisji hałasu.

Jeśli pomiary hałasu wskażą przekroczenie obowiązujących norm, konieczna będzie reorganizacja warunków pracy, bądź montaż nowocześniejszych urządzeń i maszyn, które będą ciszej pracowały. Zakłady pracy, które dokonują regularnych i profesjonalnych pomiarów hałasu oraz dbają o przestrzeganie norm, nie tylko troszczą się o swoich pracowników, ale także zwiększają efektywność pracy w swojej firmie i tym samym zwiększają dochody.

Potrzebujesz pomocy profesjonalistów w tej dziedzinie? Polecam:

pomiar hałasu

Back to Top