Do czego używa się pipet?

Jeśli pomyślimy o sprzęcie laboratoryjnym, który jest najczęściej i najpowszechniej używany podczas wykonywania niemal każdej reakcji chemicznej, to będzie to pipeta.

Jest to przyrząd służący do precyzyjnego odmierzania cieczy. Każdy z nas pamięta chyba ze szkoły szklane pipety, do których zasysało się ustami niewielkie ilości substancji chemicznych, które służyły do przeprowadzania prostych reakcji. Jednak obecnie takie zasysanie chemikaliów jest absolutnie zabronione przepisami BHP i nie powinniśmy bezwzględnie tak postępować.

Niemniej jednak kojarzymy na pewno pipety, proste urządzenia do odmierzania i dawkowania cieczy. Zazwyczaj mają one postać pojedynczej, szklanej rurki. Jednak takie proste pipety stosuje się na przykład w szkolnych laboratoriach, czy też do mniej ważnych, mniej precyzyjnych doświadczeń. W przypadku przeprowadzania reakcji, podczas których konieczna jest precyzja, należy używać bardziej zaawansowanych pipet z dokładniejszą miarką i systemem odprowadzania cieczy.

Dla zwykłych pipet Pasteura, czy miarowych, charakterystyczne jest bowiem to, że na końcu rurki zawsze zostaje „ostatnia kropla” oraz na ściankach rurki osadzają się śladowe ilości cieczy. W związku z tym konieczne jest takie wykalibrowanie miarki, by uwzględniały one te odchylenie. Poza tym te zwykłe pipety służą do odmierzania małych ilości, gdyż łatwo jest popełnić błąd podczas dozowania.

Jeśli natomiast chcemy precyzyjnie dawkować większe ilości cieczy, to znacznie praktyczniejsze okażą się pipety automatyczne, ze specjalnych mechanizmem uwalniania cieczy. Za pomocą specjalnej pompki, tłoku oraz sprężynki można rączką regulować dawkowanie cieczy. Takie automatyczne pipety mogą być znacznie większe i nawet posiadać wiele kanałów dozowania. W wielkich i profesjonalnych laboratoriach w użytku jest jeszcze wiele innych modeli i rodzajów pipet, które służą do precyzyjnego i fachowego odmierzania konkretnych cieczy, w konkretnych warunkach laboratoryjnych oraz specyficznych doświadczalnych.

Back to Top