Co to jest kogeneracja?

Kogeneracja oznacza jednoczesne produkowanie energii elektrycznej i cieplnej, dzięki zastosowaniu specjalnych agregatów grzewczo-energetycznych.

Jest to rozwiązanie technologiczne, które jest opłacalne zarówno ze względów finansowych jak i środowiskowych. To tak jakby w jednym miejscu połączyć elektrownię elektryczną i cieplną. Brzmi dość niewiarygodnie i niezrozumiale, ale okazuje się, że jest to możliwe, opłacalne i niezwykle praktyczne.

Otóż działanie kogeneracji polega na tym, że podczas produkcji energetycznej wytwarzane jest ciepło, które w normalnych warunkach bezpowrotnie jest emitowane do atmosfery. Jednak dzięki zastosowaniu specjalnych urządzeń można pozyskać to ciepło i wykorzystać je na przykład do zasilania ogrzewania, albo do podgrzewania wody użytkowej.

Taka cyrkulacja wytwarzanej energii pozwala zaoszczędzić na źródle zasilania, które dostarczane jest tylko raz, a w efekcie daje dwa rodzaje produktu wykorzystywane w różny sposób. Poza tym znacznie zmniejszane są straty energii, co ma niezwykle korzystny wpływ na nasze środowisko. Im mniej ciepła i dwutlenku węgla jest emitowane do atmosfery, tym mniej wpływamy na powiększanie się dziury ozonowej, która prowadzi do niebezpiecznych zmian klimatycznych.

Poza tym duża oszczędność paliwa pozwala zmniejszyć wykorzystanie tych źródeł energii, które są wyczerpalne. Jeśli do zasilania kogeneracji wykorzystamy gaz ziemny, zamiast węgla kamiennego, czy brunatnego, to ocalimy pozostałe złoża, które stale się wyczerpują.

Pod względem ekonomicznym i eksploatacyjnym korzyści wynikające z kogeneracji są chyba ewidentne. Dwa razy tyle energii z jednego źródła? Tak, to prawda! Zakup systemów urządzeń kogeneracyjnych pozwala poczynić wielkie oszczędności. Ze względu na korzyści wypływające z użytkowania tych urządzeń, znajdują one szczególne zastosowanie w większych obiektach użytkowych takich jak hotele, restauracje, szpitale, szkoły, baseny, hale sportowe, a także biura, mieszkania, w ogrodnictwie czy handlu. Kogeneracja jest przyszłością energetyki, bez wątpienia.

Back to Top