Posiłki bezglutenowe NIE dla każdego?

W ostatnim czasie bardzo dużą popularnością cieszą się posiłki bez glutenu. Bardzo dużo osób decyduje się na przejście na tą dietę, tym samym unikając tego związku. Jednak czy rzeczywiście jest to konieczne? Czy gluten nam szkodzi i tym samym powoduje, że czujemy się źle?

Coraz bardziej popularne dania bez glutenu

Warto wiedzieć, że gluten to nic innego jak specjalna mieszanina różnorodnych białek roślinnych, w tym gluteniny oraz gliadyny, która występuje w ziarnach niektórych zbóż. Wspomniany gluten można spotkać między innymi w pszenicy, a także życie i jęczmieniu. Ciekawostką jest fakt, iż podczas wyrabiania ciasta z takiej mąki, gluten tworzy z dodaną wodą specjalną strukturę przestrzenną, która nadaje ciastu tak ciągliwą konsystencję.

Niestety ten związek nie wpływa zbyt dobrze na organizm wielu osób. Bardzo często może powodować problemy trawienne, a nawet przewlekłe biegunki, tak jak w przypadku osób cierpiących na celiakię. Jednak bardzo wiele miejsc jak na przykład restauracja w Krakowie pod Baranem ma w swojej ofercie dania bez glutenu. Warto skorzystać z takiej oferty, ponieważ zbyt duża ilość tego związku, jaką przyjmiemy do naszego organizmu może okazać się dla nas szkodliwa. Nie trzeba od razu przechodzić na restrykcyjną dietę bezglutenową, jednakże jeżeli jest taka możliwość, powinniśmy jak najbardziej unikać tego związku i tym samym nawet w restauracjach wybierać dania wolne od glutenu.

Restauracja pod Baranem – smaczne dania bez glutenu

Zdecydowanie moda na dietę bezglutenową trwa. Spopularyzowały ją największe światowe gwiazdy i tym samym bardzo wiele osób nie chce spożywać żadnych produktów, w których zawarty jest ten związek. Niestety należy pamiętać o tym, że zbyt duża ilość glutenu może nam zaszkodzić, a przede wszystkim szkodliwe mogą okazać się związki chemiczne zawarte także w pieczywie. Dlatego w trosce o swoje zdrowie, warto właśnie wybierać raczej dania wolne od glutenu, które serwuje coraz więcej restauracji, na przykład Restauracja Pod Baranem w Krakowie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

17 − czternaście =

Back to Top