Używane części samochodowe – ryzyko czy rozsądna oszczędność?

Użytkowanie każdego auta wiąże się ze sporymi wydatkami, dlatego najczęściej poszukuje się tańszych rozwiązań, szczególnie jeśli są to części do samochodu. Pokusa zaoszczędzenia jednak nie zawsze powinna brać górę nad zdrowym rozsądkiem, niektóre używane części do auta mogą doskonale spełniać swoje funkcje, ale w przypadkach, kiedy mają one wpływ na bezpieczeństwo jazdy lepiej zamontować nowe.

Kiedy nie warto przepłacać i można kupić części używane?

Używane części samochodowe mogą być świetnymi zamiennikami, kiedy do wymiany są elementy nadwozia, ozdobniki lub inne przedmioty mające wpływ na estetykę pojazdu. Dodatki typu listwy, zderzaki, lampy, relingi, a także wyposażenie wnętrza mogą być z powodzeniem wymienione na używane. Takich elementów w każdym samochodzie jest wiele. Można także niektóre części wymienić na używane, kiedy mamy pewność co do ich legalnego pochodzenia oraz sprzedawane są przez sprawdzonych dostawców. Jeśli właściciel pojazdu ma dostęp do takiego źródła, a także jest w stanie samodzielnie ocenić stan danej części często decyduje się na zakup elementu z drugiej ręki. Używane części samochodowe powinny posiadać gwarancję na konkretny okres użytkowania.

W jakim przypadku lepiej postawić na nowe części do samochodu?

W żadnym wypadku nie należy stosować do napraw części używanych jeśli w grę wchodzi bezpieczeństwo, prawidłowe właściwości jezdne samochodu, czy też praca silnika. W przypadku awarii elementów związanych z mechanizmami wpływającymi na utrzymanie toru jazdy, sposób zachowania się na drodze, prawidłową pracę silnika nie można oszczędzać, kupując używane części. Tylko fabrycznie nowe, idealnie dopasowane do konkretnego modelu dają stuprocentową gwarancję bezpieczeństwa. Każda nieprawidłowość, szczególnie podczas jazdy w trudniejszych warunkach pogodowych czy terenowych może stanowić niebezpieczeństwo dla zdrowia i często nawet życia zarówno kierowcy, jak i towarzyszących pasażerów. Na tej sferze użytkowania auta z pewnością nie można oszczędzać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

jeden + 15 =

Back to Top