Najczęściej występujące kontuzje i ich rehabilitacja

Jedną z najczęstszych przyczyn, dla których ludzie podejmują się wizyt u rehabilitanta są rozmaite kontuzje. Bardzo często występują one w najmniej spodziewanych momentach i wbrew obiegowej opinii dotyczą nie tylko osób amatorsko i zawodowo uprawiających sport, ale praktycznie wszystkich, którzy na co dzień poruszają się po domu, ulicach czy miejscu pracy. Szybka rehabilitacja jest zwykle skutecznym narzędziem powrotu do zdrowia.

Niektóre kontuzje zdarzają się o wiele częściej aniżeli inne, co związane jest zarówno z miejscami, które obejmują, jak również i schematem, który doprowadza do ich występowania. Z tego powodu wyróżnić można najczęściej występujące kontuzje, a ich rehabilitacja bardzo często przebiega w bardzo konkretny sposób, umożliwiający osobie poszkodowanej powrót do pełnej sprawności w krótkim czasie.

Bolesne kontuzje stopy

rehabilitacja po kontuzjiZazwyczaj w przypadku kontuzji stopy mowa o naciągnięciu, naderwaniu albo całkowitym przerwaniu więzadeł i torebek stawowych. Oczywiście, zależnie od tego, jak poważna jest kontuzja, jej leczenie powinno być odpowiednio dostosowane. Przy pierwszym stopniu zazwyczaj nie pojawia się wysięk z torebki stawowej, dlatego też kontuzja jest łatwiejsza w zaleczeniu; trzech stopień często wymaga nawet zabiegów chirurgicznych. Niemniej jednak w każdym z przypadków kontuzji stopy niezbędne jest udanie się do lekarza oraz zasięgnięcie pomocy fizjoterapeuty. Rehabilitacja w takim przypadku polega przede wszystkim na ograniczeniu ruchomości stawów, zwłaszcza w przypadku, gdy niezbędne było ich tymczasowe unieruchomienie.

 

Naderwania mięśni

O przypadkach naderwania mięśni mowa, gdy mięsień jest zarówno tylko uszkodzony w ok. 5% (stopień pierwszy), przy naderwaniu włókien mięśniowych (stopień drugi) czy całkowitym zerwaniu mięśnia (stopień trzeci). Tego rodzaju kontuzja zdarzyć się może w każdym sporcie, a także podczas codziennych czynności, co związane jest często np. z upadkiem. Pierwszym krokiem jest dokonanie diagnostyki oraz oceny, jak bardzo rozwinięty jest uraz. Następnie stosuje się leczenie usuwające bolesność oraz przywracające sprawność, a od trzeciej doby po rozpoczęciu terapii wdrażana jest rehabilitacja. W takim przypadku stosuje się rozmaite techniki, zależnie zarówno od stanu mięśnia, jak również stopnia uszkodzenia, wprowadzonego leczenia podstawowego, wieku pacjenta czy innych czynników. Często wykonywana jest krioterapia i hydroterapia dla rozluźnienia mięśni oraz usuniecie bólu. Dodatkowo popularne ostatnio staje się plastrowanie dynamiczne ( taping rehabilitacyjny ), mające na celu przywrócenie odpowiedniego napięcia mięśniowego.

Rehabilitacja97

Back to Top