Jakie drewno wybrać na więźbę dachową?

Podstawą każdego dachu jest solidna konstrukcja, która będzie chronić dom przed negatywnymi czynnikami zewnętrznymi takimi jak silna ulewa, grad, wiatr czy zalegająca ilość śniegu na dachu. Do konstrukcji ciesielskich dachu, należy więźba dachowa, która jest szkieletem kręgosłupem, podstawą i wsparciem. Więźba dachowa jest konstrukcją nośną, zbudowaną z krokwi – czyli specjalnie ułożonych, ukośnie belek.

Jedną z najważniejszych decyzji, z którymi należy się zmierzyć to wybór drewna na więźbę dachową. Niezaprzeczalnie najlepszym drewnem, który się stosuje to przede wszystkim tanie i wytrzymałe drzewa iglaste – jednak, każdy ma swoją specyfikację i wybór odpowiedniego drzewa nie zawsze jest oczywisty. Warto zdać się na projektanta domu, który zdecyduje z jakiego drewna powinna być wykonana konstrukcja i zapisze to w projekcie, jednak jeśli sami chcemy mieć wpływ na wybór drewna, należy się dokładnie przyjrzeć dostępnym materiałom.

Sosna – najlepsze jakościowo drewno pochodzi z drzew, które mają 80-120 lat. Drewno Sosnowe jest miękkie, sprężyste i łatwe do importowania. Ma stosunkowo niewielką ilość sęków, jednak jest mniej wytrzymalszym drewnem niż świerk. Dodatkowym atutem tego materiału jest jego niewielka cena.

Świerk – jest cięższy w obróbce niż sosna, gdyż ma dużą ilość sęków i pęka, ale jest wytrzymalsze niż sosna. To drewno miękkie i sprężyste. Cenowo jest zbliżony do sosny – to stosunkowo tani materiał.

Jodła – to drewno jest ciężko odróżnić od drewna świerkowego, gdyż są bardzo podobne. To co przemawia za jodłą jest fakt, że po wysuszeniu jest lżejsza niż świerk i sosna, jednak jest ciężka do zaimpregnowania i pod względem wytrzymałości przegrywa z sosną i świerkiem. Jodły są rzadko spotykane w miastach, natomiast są popularne w górach, gdzie występują w dużej ilości.

Modrzew – jest to najdroższe, ale i najlepsze gatunkowo drewno. Jest to materiał najbardziej trwały i wytrzymały. Odporny na szkodniki i grzyby. Minusem jest fakt, że przez jego twardość jest trudny w obróbce i w jego przygotowanie trzeba zainwestować dużo czasu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 × 5 =

Back to Top