Co zrobić w sytuacji, gdy na nasz samochód nie ma już chętnych? Co zrobić z pojazdem, który jest tak mocno uszkodzony, że nie nadaje się na sprzedaż? Warto oddać go na złom, by przynajmniej „cokolwiek” otrzymać za pojazd. Klienci jednak odwlekają ten moment oddania samochodu na złom, gdyż nie wiedzą, jak wyglądają procedury kasacji pojazdu i jakie dokumenty trzeba mieć przy sobie. W tym artykule rozwiewamy wszelkie wątpliwości.
Złomowanie auta dokumenty
Udając się do najbliższego punktu złomu, właściciel pojazdu powinien zabrać ze sobą kilka ważnych dokumentów. Obowiązkowo trzeba mieć ze sobą dokument potwierdzający tożsamość osoby, która oddaje auto na złom – dowód osobisty oraz dokumenty samochodu w postaci dowodu rejestracyjnego. Jeżeli właściciel samochodu posiada również kartę pojazdu oraz umowę z ubezpieczycielem na to auto – warto je także zabrać ze sobą. Co zrobić jednak w sytuacji, gdy nie posiada się już dowodu rejestracyjnego oraz karty pojazdu? W takim przypadku właściciel jeszcze przed udaniem się do złomu, powinien odwiedzić wydział komunikacji, gdzie można otrzymać zaświadczenie, iż jest właścicielem samochodu.
Co zrobić w sytuacji, gdy formalnie nie jest się właścicielem auta?
Gdy właściciel samochodu umiera, a trzeba zezłomować pojazd – pojawia się duży problem. W takiej sytuacji najlepiej poczekać, aż rodzina przeprowadzi postępowanie spadkowe i samochód przejmie jedna osoba, która zajmie się tak naprawdę wszystkimi formalnościami. Wówczas po otrzymaniu dokumentu o stwierdzeniu nabycia spadku, będzie mogła ona na jego podstawie zezłomować auto. Czasami wystarczy również testament (o ile testator sporządził wcześniej testament i zapisał w nim samochód jednej osobie). Warto jednak wiedzieć, gdzie znajdują się dokumenty takie jak dowód rejestracyjny by osoba, która przejmie auto, miała pełną wiedzę na jego temat. Podobnie wygląda sytuacja z dokumentami dotyczącymi ubezpieczenia. Warto je również zabrać ze sobą na złom, by dowiedzieć się, jak rozwiązać OC po zezłomowaniu auta.