Jak wyglądają początki choroby alkoholowej?

Choroba alkoholowa to zjawisko uzależnienia od spożywania substancji psychoaktywnej, jaką jest alkohol. Uzależnienie to, odbiera choremu możliwość kontroli nad własnymi poczynaniami, powoduje długotrwałe skutki psycho-fizyczne, łącznie z utratą życia i zdrowia.

Od czego zaczyna się choroba alkoholowa?

Alkohol jest najbardziej znaną i powszechną substancją psychoaktywną. Wzorzec zakorzeniony w naszej kulturze sprawia, że istnieje społeczna zgoda na picie, czasem nadmiernych ilości alkoholu. Z tego też względu, początki alkoholizmu są zwykle bardzo trudne do ustalenia. Na podstawie badań ludzi, którym udało się wyjść z uzależnienia oraz lekarzy pracujących z chorymi, udało się ustalić, że jego przyczyną są czynniki biologiczne, psychologiczne oraz społeczne.

Okazuje się, że niektóre osoby mają genetycznie uwarunkowaną, większą tolerancję na picie dużych ilości alkoholu niż przeciętni ludzie. Dodatkowo nie odczuwają dotkliwych, negatywnych skutków nadużywania alkoholu takich jak kac, straty moralne, konflikt z prawem itp. Picie to, z psychicznego punktu widzenia, ucieczka przed problemami. Osoba po spożyciu, ulega iluzji, że alkohol może pomóc rozwiązać jej wszystkie niewygodne sytuacje życiowe. Społeczne aspekty uzależnienia to chęć zaimponowania rówieśnikom, bunt społeczny, nieumiejętność nawiązywania kontaktów społecznych, niska samoocena.

Pierwsze symptomy uzależnienia

Alkoholizm to choroba podstępna i niebezpieczna. Osoba dotknięta problemem, potrafi ukrywać przez długi czas fakt, że ma problem z kontrolą spożywanego alkoholu. Bardzo często sama nie zdaje sobie sprawy z tego, że jest uzależniona. Wypiera tę myśl ze swojej świadomości i nie chce sobie pomóc.

Początki alkoholizmu można zdiagnozować, obserwując u siebie czy innych następujące zachowania:

  • utratę kontroli nad spożywaną ilością alkoholu;
  • porzucenie ważnych obszarów życia dla alkoholu (praca,rodzina);
  • zjawisko „klinowania” czyli spożywania coraz większych ilości alkoholu, w celu złagodzenia nieprzyjemnych skutków picia;
  • brak motywacji do zaprzestania picia alkoholu, co w efekcie prowadzi do degradacji zdrowia i życia osoby uzależnionej.

Alkoholizm jest bardzo ciężką chorobą, która towarzyszy osobie uzależnionej do końca jej życia. Dlatego też, jeśli zauważy się pierwsze niepokojące sygnały, warto zwrócić się o pomoc do specjalistów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 × cztery =

Back to Top