Czym się różni fizykoterapia od fizjoterapii?

Fizjoterapia to jedna z popularnych dyscyplin medycznych, której głównym celem jest utrzymywanie, rozwijanie lub przywracanie optymalnych możliwości ruchowych człowieka. Jedną z często stosowanych metod fizjoterapii jest fizykoterapia, która wykorzystuje różnego rodzaju bodźce fizyczne.

Czym jest fizjoterapia?

Fizjoterapia obejmuje szereg usług wykonywanych przez odpowiednio przygotowanych specjalistów – głównym celem fizjoterapii jest rozwój, utrzymanie, a w wielu przypadkach również i przywracanie optymalnej sprawności ruchowej człowieka.

Działania fizjoterapeutów okazują się niezwykle pomocne w sytuacjach, w których zagrożona zostaje sprawność ruchowa – fizjoterapeuci pomagają między innymi osobom starszym, a także pacjentom borykającym się z przewlekłymi chorobami mającymi negatywny wpływ na układ ruchowy. Wiedza fizjoterapeutów pomaga także osobom z urazami, bólem oraz pacjentom wystawionym na szkodliwe działanie czynników środowiskowych. W fizjoterapii wykorzystywane są między innymi techniki takie jak kinezyterapia, terapia manualna czy fizykoterapia.

Fizykoterapia – co to takiego? Czym się różni fizjoterapia od fizykoterapii?

Fizykoterapia stanowi jeden z głównych elementów postępowania fizjoterapeutycznego. Wśród głównych zabiegów fizykoterapeutycznych można wyróżnić między innymi wodolecznictwo, termoterapię czy światłolecznictwo. Skuteczną i często wykorzystywaną metodą leczenia wchodzącą w skład fizykoterapii jest także elektrolecznictwo. Oprócz tego w skład fizykoterapii wchodzi również leczenie z wykorzystaniem pola magnetycznego oraz terapia przy użyciu ultradźwięków.
Fizykoterapia wykorzystywana jest między innymi w reumatologii oraz rehabilitacji pourazowej, fizjoterapeuci korzystają z niej także podczas leczenia pacjentów z uciążliwymi i przewlekłymi dolegliwościami bólowymi.

Warto pamiętać o tym, że fizykoterapia stanowi jedno z najbardziej efektywnych narzędzi fizjoterapeutów – w fizykoterapii konkretny bodziec wywołuje określoną reakcję organizmu, działając między innymi przeciwzapalnie i przeciwbólowo. Poza tym fizykoterapia cechuje się także dużą skutecznością w likwidowaniu uciążliwych obrzęków. Dodatkowo zabiegi fizykoterapii poprawiają odżywienie naruszonych tkanek oraz przyspieszają proces gojenia.

Więcej na temat leczenia fizjoterapeutycznego można przeczytać na stronie https://openmedical.pl/Oferta/fizykoterapia/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwa × 5 =

Back to Top