Fotowoltaika zimą – czy będzie produkować prąd?

Panele fotowoltaiczne to odnawialne źródła energii, które cieszą się powodzeniem. Jest to świetny sposób na uniezależnienie się od dostawców energii, co kusi wiele gospodarstw domowych. Jednak do tej pory istnieje wiele wątpliwości, które budzą niepokój u potencjalnych nabywców. Co trzeba wiedzieć o panelach fotowoltaicznych?

Co to jest fotowoltaika?

Panele fotowoltaiczne korzystają z energii słonecznej, by zamieniać ją w energię elektryczną. Ich sposób działania jest bardzo prosty.

Promienie słoneczne wchłaniane są przez krzem, dzięki czemu wybijają elektrony i zmuszają je do ruchu. Zastosowanie odpowiednich złączy oraz urządzeń pozwala na stworzenie obwodu elektrycznego, który umożliwia połączenie tego ruchu z przepływem elektronów w sieci elektrycznej.

Panele fotowoltaiczne nie muszą być umiejscowione na dachu budynku. Mogą również stać na ziemi. Ważne jest, aby były przymocowane do specjalnych konstrukcji, które mają nachylenie 30-35 stopni. Bardzo ważny jest wybór orientacji południowej, która zapewnia największy dopływ promieni słonecznych.

Czy panele fotowoltaiczne pracują tylko w słoneczne dni?

Panele fotowoltaiczne pracują przez cały rok – zarówno w dni słoneczne, jak i pochmurne. Fotowoltaika zimą będzie jednak mniej wydajna, niż w piękne letnie dni. Mniejszy dopływ słońca powoduje mniejsze wytwarzanie energii elektrycznej.

Fotowoltaika zimą wykorzystuje promienie rozproszone, co sprawia, że może działać bez względu na pogodę. Wydajność paneli jest jednak uzależniona od kilku czynników. Panele fotowoltaiczne muszą być umieszczone tak, by nic nie blokowało dostępu słońca, a drzewa, sąsiednie budynki czy duże krzywizny dachu mogą bardzo poważnie ograniczać ilość wytwarzanej energii. Kolejnym elementem jest odchylenie od orientacji południowej, które również może poważnie zmniejszyć ilość wytwarzanej energii elektrycznej.

Odnawialne źródła energii to szansa na wytworzenie swojego własnego prądu, który w znacznym stopniu zmniejszy koszty utrzymania nieruchomości, co wpłynie pozytywnie na domowy budżet.
Po więcej informacji warto odwiedzić stronę: https://pvstar.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

10 − dziesięć =

Back to Top