Trwałość domów szkieletowych

Nie da się ukryć, że w Polsce właściwie wszystkie nowo budowane domy posiadają konstrukcję murowaną. Nic więc dziwnego, że gdy tylko na rynku pojawiły się domy szkieletowe, szybko zrodziły się również wątpliwości co do ich trwałości. Jak bowiem zwykły drewniany dom szkieletowy może równać się cegłom i pustakom? Jak się okazuje, może i to całkiem nieźle.

Co wpływa na żywotność domów szkieletowych?

Budownictwo modułowe nie jest w Polsce zbyt popularne, ponieważ inwestorzy obawiają się, że nasz klimat będzie dla takich budynków po prostu zbyt niesprzyjający, co doprowadzać będzie dom z gotowych elementów do stanowczo zbyt szybkiego zniszczenia. W końcu pamiętać trzeba, że według naszego światopoglądu domy nie są budowane dla jednej rodziny, lecz na lata, a nawet pokolenia Liczy się tu więc ich solidność i trwałość.

Trudno jest jednak o takie cechy, jeśli budowany dom może zostać zniszczony przez zbyt dużą wilgoć czy też niskie temperatury. A to są właśnie te najbardziej destrukcyjne czynniki, które zagrażają tego typu budynkom. Czynniki zewnętrzne w postaci niskich temperatur, opadów deszczu, śniegu czy też wysokich temperatur, to główna obawa każdego interesującego się takim budownictwem inwestora.

A jak wygląda rzeczywistość?

Czy te obawy są jednak zasadne? Czy faktycznie dom z prefabrykatów, który jest tak popularny w stanach zjednoczonych, lecz również w Skandynawii, jest aż tak nietrwały i wrażliwy na zniszczenie jak nam się wydaje? Jak się okazuje niekoniecznie, czego doskonałym przykładem są właśnie budynki stawiane w Skandynawii. Pomimo tego, że Szwedzi, czy też Finlandczycy są znacznie zamożniejszy niż my i byliby w stanie budować domy murowane, to jednak mimo wszystko wybierają oni domy szkieletowe, które doskonale dają sobie radę pomimo znacznie trudniejszych warunków pogodowych niż u nas. Jak to możliwe? Wszystko za sprawą doskonałej jakości używanych do produkcji elementów, a także odpowiedniego ich zabezpieczenia. Nie ma tu więc mowy o tym, aby taki dom był wrażliwy na wilgoć, czy też na zachowuje odpowiedniej temperatury. Nie ma żadnych obaw, że będzie on mniej trwały niż stawiane domy murowane.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

cztery × 5 =

Back to Top