Najważniejsze funkcje miednicy

Należy mieć świadomość, że miednica jest bardzo istotnym elementem kośćca człowieka. Nie tylko utrzymuje ciężar górnej części ciała, ale również przenosi go na dolne kończyny. Godny uwagi jest również fakt, że miednica u pań pełni bardzo ważną funkcje podczas porodu. Jakie są najbardziej istotne funkcje miednicy?

Miednica – budowa u kobiet i u mężczyzn

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że budowa omawianej miednicy jest uwarunkowana płcią. W przypadku pań kość miedniczna jest naturalną ochroną dla macicy, która jak wiadomo podczas ciąży jest w stanie powiększyć swoją objętość nawet 50 razy. Ponadto żeńska miednica jest pod względem biologicznym przystosowana do ułatwienia porodu. Godny uwagi jest również fakt, że dostosowuje się do swojej funkcji w okresie dojrzewania. Oznacza to tym samym, że najważniejsze funkcje miednicy są inne w przypadku mężczyzn i kobiet. Warto również wiedzieć, że kobieca miednica charakteryzuje się większą szerokością oraz mniejszą wysokością.

Jakie są jeszcze istotne funkcje miednicy?

Należy zdawać sobie sprawę, że miednica w najprostszym możliwym ujęciu są to kości, których zadaniem jest przeniesienie ciężaru tułowia na nogi. Wspomniana funkcja tłumaczy dlaczego jest to tak mocny oraz masywny element ludzkiego kośćca. Koniecznie trzeba także zaznaczyć, że bardzo istotnym zadaniem miednicy, a także mięśni, które są do niej przyczepione będzie utrzymanie górnej części ciała we właściwej pozycji. Godny uwagi jest fakt, że będzie dotyczyło to nie tylko pionowego ustawienia kręgosłupa podczas stania, ale również poruszania się.

Zobacz:  Ćwiczenia mięśni dna miednicy - BeBo® Polska 

Należy zaznaczyć, że bardzo ważne znaczenie mają także mięśnie dna miednicy, których zadaniem w przypadku kobiet jest utrzymywanie rosnącej macicy podczas ciąży. Ponadto wspomniane mięśnie miednicy w trakcie porodu będą rozluźniały się pozwalając miednicy zarówno na otworzenie się, jak i rozszerzenie. Nie można również zapomnieć, że ułatwiają w przesuwaniu się dziecka przez kanał rodny. Warto wiedzieć, że jest ich 36 par, a także są połączone z macicą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

8 + 18 =

Back to Top