Jak wybrać kamień na drogę dojazdową?

Budowa domu to jedno i wymaga ogromnego nakładu pracy i finansów, ale nie wolno zapominać o zagospodarowaniu terenu wokół posesji. Wykonanie stabilnego podjazdu jest bardzo ważne, dlatego wybór odpowiedniego kamienia nie może być przypadkowy. Kiedy droga dojazdowa do domu jest grząska, może skutecznie utrudnić życie, a przecież każdy, kto buduje dom, chce żeby żyło mu się wygodnie i komfortowo.

Czym utwardzić drogę dojazdową?

Kamień na drogę dojazdową można wybrać dowolny. Najłatwiej i najszybciej utwardzimy podjazd żwirem, który łatwo się rozprowadza. Niestety, ma jedną znaczącą wadę: trudno utrzymać go w dobrym stanie i co jakiś czas, wskazane jest przesiewanie, wyrównywanie i uzupełnianie. Do utwardzenia podwórka świetnie nadaje się kamień naturalny, ponieważ wytrzyma każde warunki atmosferyczne, a do tego daje ogromne możliwości, jeśli chodzi o aranżację. Kamień naturalny występuje w różnych kształtach i kolorach, dzięki temu można tworzyć alejki w różnych stylach, np. rustykalnym.

Ile kosztuje utwardzenie podjazdu?

Ceny kamienia na drogę dojazdową mogą się wahać od 30 do 45 zł za tonę. Najtańszy jest gruz betonowo-ceglany, a jego koszt to około 10 zł za tonę. Można także utwardzić podjazd kostką brukową lub betonową, ale wiąże się to z większym wydatkiem, rzędu 30-40 zł/m2. Jeszcze droższa jest kostka betonowa szlachetna i granitowa.

Kwota, jaką należy ponieść przy utwardzaniu drogi dojazdowej zależy od tego, jaki rodzaj materiału zostanie użyty. Kamień naturalny i kostka granitowa dość mocno zawyżają koszty, natomiast gruz, żwir czy mieszanka kamienna stanowią najtańsze opcje.

Czy utwardzenie podjazdu wymaga pozwolenia?

Wszystko zależy od tego, jakie miejsce wymaga utwardzenia. Przepisy mówią o tym, że wysypanie kruszywa betonowego lub kamienia nie wymaga pozwolenia na budowę. Nie trzeba także zgłaszać tego faktu do urzędu. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja, kiedy prace związane z utwardzeniem podjazdu mają wpływ na środowisko. W tym przypadku konieczne będzie pozwolenie, które zazwyczaj wydaje starosta w ciągu 21 dni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

siedemnaście + osiem =

Back to Top