Jak przechowywać drewno do kominka?

Pomimo dostępu do najnowszych technologii w postaci gazu, prądu, czy też nawet energii słonecznej, nadal najpopularniejszym sposobem na ogrzewanie domu, jest palenie drewnem. Jest to paliwo wydajne, wygodne, a przede wszystkim stosunkowo tanie. Problem tylko w tym, że drewno do kominka trzeba w odpowiedni sposób przechowywać. Jak zrobić to najlepiej?

Dlaczego jest to tak ważne?

Zanim jednak przejdzie się do tego, gdzie powinno się przechowywać drewno na opał, najpierw warto się zastanowić nad tym, z jakiego powodu odpowiednie miejsce jest tak ważne. Na co konkretnie wpływa właściwe przechowywanie drewna do kominka?

Dobre drewno na opał, które będzie efektywnie oddawało swoją energię cieplną, musi być przede wszystkim suche. Jeśli będzie nieprawidłowo przechowywane, może nasiąkać wodą, a to znacznie pogorszy jego właściwości spalania. Z drugiej strony drewno nie może być zamknięte w zbyt szczelnym pomieszczeniu, ponieważ również i to może spowodować jego zniszczenie. Kluczowe jest więc to, w jaki sposób będzie ono składowane.

Jak składować drewno do kominka?

Jaki będzie najlepszy sposób na przechowywanie drewna do kominka? Nie da się ukryć, że największym powodzeniem cieszą się w tym wypadku domowe wiaty. Dzięki temu, że są one szczelnie zasłonięte, a jednocześnie zapewniona jest odpowiednia wentylacja, drewno może być przechowywane w sposób całkowicie bezpieczny. Szczególnie mocno poleca się wybranie takiego modelu wiaty, który będzie posiadał ścianki wykonane w formie krat, dzięki czemu powietrze będzie mogło swobodnie przez nie przechodzić. Innego typu równie ciekawym pomysłem są zadaszone pergole. Ogromną zaletą takiego pomysłu jest fakt, że po pierwsze pergole są bardzo tanie, a po drugie stanowią bardzo estetyczny element dekoracyjny każdego ogrodu.

Na koniec warto jeszcze pamiętać, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby wygospodarować nieco miejsca w domu i przechowywać drewno tuż przy kominku. W taki sposób zagospodarować można niewielką wnękę w okolicy kominka lub też dokupić do niego specjalne kosze na opał.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

sześć + dwanaście =

Back to Top