Jak detoks alkoholowy wpływa na organizm?

Detoksykacja to proces, który w głównej mierze polega na wyeliminowaniu toksyn z organizmu. W przypadku używek polega on przede wszystkim na zaprzestaniu ich stosowania. Niestety wiąże się to zwykle z gwałtownymi reakcjami organizmu wynikającymi z uzależnienia. Tak jest chociażby w przypadku alkoholu, który uzależnia stosunkowo szybko i silnie.

Czym jest odtrucie alkoholowe?

Pod pojęciem detoksu alkoholowego kryje się szereg procesów, których zadaniem jest wyeliminowanie z ludzkiego życia nieprzyjemnych skutków uzależnienia alkoholowego. Należą do nich przede wszystkim:

  • uzależnienie od alkoholu (wewnętrzny przymus picia),
  • ciągłe uczucie bezsenności, trudności w zasypianiu,
  • charakterystyczne i niepohamowane drżenie rąk,
  • niekontrolowane drżenie całego ciała,
  • nadmierna potliwość,
  • zjawisko padaczki alkoholowej,
  • biegunka i inne nieprawidłowości w działaniu układu pokarmowego.

Warto też zaznaczyć, że stan uzależnienia alkoholowego wiąże się również z szeregiem schorzeń, które w konsekwencji mogą być niebezpieczne dla życia. Należą do nich np. schorzenia układu krwionośnego, uszkodzenia mózgu, odwodnienie wraz z nadmierną emisją elektrolitów, a także szereg powikłań psychologicznych – w tym stany lękowe, agresja, pobudzenie, czy apatia, której mogą towarzyszyć myśli samobójcze.

Jak wygląda odtrucie alkoholowe?

Każdy detoks alkoholowy powinien odbywać się w warunkach ośrodka dla osób uzależnionych. Wiąże się to z koniecznością świadczenia profesjonalnej opieki medycznej, której nie mogą zapewnić nawet najbliższe osoby pacjenta. Poza tym – co warto podkreślić – odstawienie alkoholu może wywołać szereg niebezpiecznych dla zdrowia powikłań, takich jak np.: podwyższone ciśnienie krwi, odwodnienie, czy stany lękowe i apatia. Dlatego detoks alkoholowy pod opieką wykwalifikowanej kadry medycznej, jest najlepszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem. Decydując się na przeprowadzenie go w zamkniętym ośrodku leczenia uzależnień, osoba uzależniona nie tylko jest pod najlepszą opieką specjalistów, ale też zwiększa swoje szanse na pokonanie nałogu.

Podsumowując, bezpieczny i profesjonalnie przeprowadzony detoks alkoholowy, to najlepsze rozwiązanie dla osoby uzależnionej. Warto zatem zaufać profesjonalistom i zrobić pierwszy krok w kierunku wyjścia z nałogu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

17 − jeden =

Back to Top