Każdy człowiek potrzebuje zainteresowań i czegoś, co robiłby w wolnym czasie. Często nasze zainteresowania przekształcają się po prostu z amatorszczyzny do czegoś większego, co robimy w wolnym czasie w sposób o wiele bardziej profesjonalny. W takich przypadkach potrzebujemy jednak nie tylko zdolności praktycznych i doświadczenia, ale na początek przede wszystkim wiedzy teoretycznej o danej dziedzinie.
Tak samo jest w przypadku arborystyki, która nadal uważana jest za coś dość ryzykownego, jeśli nie jest wykonywana głównie w celach zawodowych. Tymczasem jeśli mamy odpowiednią wiedzę i dobrego nauczyciela, to nie możemy w ręcz zrobić sobie krzywdy podczas uprawiania tej dziedziny wspinaczki. Musimy jednak zdobyć teoretyczne podstawy do określenia, jaki sprzęt jest niezbędny do budowy stanowisk arborystycznych.
Czym jest arborystyka?
Na początek dobrze będzie wiedzieć, czym jest arborystyka. To niezwykle skomplikowane na pozór słowo oznacza przede wszystkim praktyczną dyscyplinę zajmującą się dbaniem o drzewa, ich pielęgnacją, uprawą. Arborystyka w dużej mierze oznacza również pracę na wysokościach, zwłaszcza w koronach drzew – dochodzi tutaj kwestia wykonywania pewnych zadań, m.in. wycinki gałęzi, formowania drzew, cięć estetycznych oraz zdrowotnych. To wszystko sprawia, że arborysta musi mieć odpowiedni sprzęt, który pozwoli mu na wykonywanie swojej pracy na dużej wysokości z wolnością dla rąk. Gdzieniegdzie dziedzina ta oznacza szereg działań pielęgnacyjnych i mających na celu utrzymanie dobrostanu poszczególnych drzew oraz obserwowania ich przemian. Coraz częściej jednak arboryści wynajmowani są jedynie po to, aby wykonywać cięcia i formowanie koron. Kształtuje się również nowa forma arborystyki, łącząca przede wszystkim wypoczynkowy, aktywny charakter tej działalności.
Co zawiera stanowisko arborystyczne?
Przede wszystkim stanowisko arborystyczne może mieć w sobie różny sprzęt, przede wszystkim w zależności od tego, czego konkretnie będziemy na nim dokonywać. Weźmy jednak pod uwagę klasyczne stanowisko najczęściej występujące, tzn. przeznaczone do wykonywania ścinki – zarówno tej selektywnej, jak i zdrowotnej czy kontrolnej, np. do analizy poszczególnych elementów drzewnych. W takim przypadku musi ono zawiera przede wszystkim sam blok, ale do tego również linę roboczą o odpowiednim udźwigu, urządzenia zapewniające hamowanie i utrzymywanie na danej wysokości oraz całe stanowisko do tego bloku. Wybór konkretnych sprzętów i materiałów często jest uzależniony do preferencji danego arborysty. Elementy sprzętu arborystycznego można zobaczyć na stronie RATwork.pl