Choć głównie słyszy się o problemie nietrzymania moczu u pań, to dotyka on również mężczyzn. Inkontynencja to często wstydliwa sprawa, która utrudnia normalne funkcjonowanie, niejednokrotnie wprowadzając w zakłopotanie. Na szczęście poprzez trening mięśni dna miednicy można w znaczący sposób zniwelować tę przykrą dolegliwość.
Rodzaje i przyczyny nietrzymania moczu u panów
Wyróżnia się kilka rodzajów inkontynencji:
- wysiłkowe nietrzymanie moczu – związane jest z osłabieniem mięśni dna miednicy i problem ten dotyczy głównie mężczyzn w średnim i zaawansowanym wieku. Niekontrolowane popuszczanie moczu zdarza się podczas kichania, kaszlu oraz przy wysiłku fizycznym.
- nietrzymanie moczu z przepełnienia pęcherza – w tym przypadku inkontynencja spowodowana jest najczęściej przerostem prostaty. Powiększony gruczoł krokowy utrudnia oddawanie moczu w toalecie, przez co mocz zalega w pęcherzu i zdarza się, że mimowolnie wycieka.
- nadreaktywność pęcherza moczowego – w ciągu dnia, a także w nocy mężczyzna odczuwa nagłą potrzebę oddania moczu i nie jest w stanie na czas dojść do ubikacji. Przyczyną mogą być problemy z powiększoną prostatą, zakażenie układu moczowego oraz inne choroby.
Gdy zauważymy u siebie niepokojące objawy, a mimowolne wydzielanie się moczu będzie się powtarzać, powinniśmy skonsultować się z lekarzem i podjąć odpowiednie leczenie.
Jak można temu zaradzić?
Leczenie nietrzymania moczu najlepiej rozpocząć od tzw. „ćwiczeń mięśni Kegla”. Trening wskazany jest dla osób borykających się z problemem nietrzymania moczu wynikającym m.in. z przerostu prostaty. Mięśnie można ćwiczyć samemu w domu, ale dla lepszych efektów lepiej skorzystać z fachowej terapii. Kurs BeBo® obejmuje zarówno wiedzę teoretyczną, jak i trening, który przywróci wydolność dna miednicy. Warsztaty prowadzone są przez wykwalifikowanych terapeutów, odbywają się w wielu miastach i trwają kilka dni. Dedykowane są zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Oprócz regularnych treningów warto wprowadzić zmiany do swojego stylu życia. Unikanie napojów moczopędnych, rzucenie palenia, odpowiednia zawartość błonnika w diecie, by nie dopuścić do zaparć odgrywają również istotną rolę w leczeniu tej dolegliwości.