Czym jest biznesplan i jak go napisać?

Chcesz założyć własną firmę? W takim przypadku warto wcześniej przygotować biznesplan! Ten właśnie dokument będzie bardzo pomocny w pierwszej fazie działalności firmy, a niekiedy jest niezbędny, gdy chcemy skorzystać z różnych form finansowania – kredytów dla firm, dotacji.

Plan biznesowy, czyli biznesplan to dokument, którego celem jest ocena opłacalności danego przedsięwzięcia biznesowego. Jest on sporządzany w celach informacyjnych i pomaga w założeniu biznesu, a także w pozyskaniu finansowania.

Co dokładnie zawiera biznesplan? W jaki sposób można przygotować ten dokument na otwieranie własnego biznesu?

Jakie elementy powinien zawierać biznesplan?

W biznesplanie umieszcza się szereg informacji związanych z planowaną firmą, a także z jej otoczeniem biznesowym, w tym między innymi w kontekście rynkowym, marketingowym, finansowym, technologicznym czy też kadrowym.

Elementy biznesplanu:

  • wstęp i streszczenie planu biznesowego
  • najważniejsze informacje o przedsiębiorstwie
  • opis produktów lub usług oferowanych przez przedsiębiorstwo
  • analiza rynku, na którym ma działać firma
  • prezentacja proponowanej strategii marketingowej
  • informacje o planie finansowym dla firmy
  • analiza SWOT – analiza mocnych i słabych stron, a także szans i zagrożeń dla przedsiębiorstwa
Sprawdź: Wzory, Dotacje z UP, Biznesplany indywidualne - Gotowe Biznesplany

Biznesplan – jak można go przygotować?

Chociaż biznesplan nie jest niezbędny, to jednak otwieranie własnego biznesu wraz z tym dokumentem może być jeszcze łatwiejsze! Co więcej, często jest on niezbędny, aby pozyskać finansowanie – wówczas służy do oceny, czy dane przedsięwzięcie będzie wystarczająco rentowne.

Przygotowanie biznesplanu nie musi być także trudne! Możemy wykorzystać w tym celu gotowy biznesplan – takie przykładowe dokumenty można znaleźć on-line, także dla konkretnych branż, a nawet firm. Gotowy biznesplan będzie wówczas dużym wsparciem w przygotowaniu dokumentu tego typu.

Biznesplan można także zamówić, na przykład takie usługi oferują swoim klientom biura rachunkowe czy też kancelarie zajmujące się obsługą biznesu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

thirteen + 12 =