Czym jest biznesplan i jak go napisać?

Chcesz założyć własną firmę? W takim przypadku warto wcześniej przygotować biznesplan! Ten właśnie dokument będzie bardzo pomocny w pierwszej fazie działalności firmy, a niekiedy jest niezbędny, gdy chcemy skorzystać z różnych form finansowania – kredytów dla firm, dotacji.

Plan biznesowy, czyli biznesplan to dokument, którego celem jest ocena opłacalności danego przedsięwzięcia biznesowego. Jest on sporządzany w celach informacyjnych i pomaga w założeniu biznesu, a także w pozyskaniu finansowania.

Co dokładnie zawiera biznesplan? W jaki sposób można przygotować ten dokument na otwieranie własnego biznesu?

Jakie elementy powinien zawierać biznesplan?

W biznesplanie umieszcza się szereg informacji związanych z planowaną firmą, a także z jej otoczeniem biznesowym, w tym między innymi w kontekście rynkowym, marketingowym, finansowym, technologicznym czy też kadrowym.

Elementy biznesplanu:

  • wstęp i streszczenie planu biznesowego
  • najważniejsze informacje o przedsiębiorstwie
  • opis produktów lub usług oferowanych przez przedsiębiorstwo
  • analiza rynku, na którym ma działać firma
  • prezentacja proponowanej strategii marketingowej
  • informacje o planie finansowym dla firmy
  • analiza SWOT – analiza mocnych i słabych stron, a także szans i zagrożeń dla przedsiębiorstwa
Sprawdź: Wzory, Dotacje z UP, Biznesplany indywidualne - Gotowe Biznesplany

Biznesplan – jak można go przygotować?

Chociaż biznesplan nie jest niezbędny, to jednak otwieranie własnego biznesu wraz z tym dokumentem może być jeszcze łatwiejsze! Co więcej, często jest on niezbędny, aby pozyskać finansowanie – wówczas służy do oceny, czy dane przedsięwzięcie będzie wystarczająco rentowne.

Przygotowanie biznesplanu nie musi być także trudne! Możemy wykorzystać w tym celu gotowy biznesplan – takie przykładowe dokumenty można znaleźć on-line, także dla konkretnych branż, a nawet firm. Gotowy biznesplan będzie wówczas dużym wsparciem w przygotowaniu dokumentu tego typu.

Biznesplan można także zamówić, na przykład takie usługi oferują swoim klientom biura rachunkowe czy też kancelarie zajmujące się obsługą biznesu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

thirteen + 15 =