Większość ludzi zaczyna dzień od porannej gazety i kubka gorącej kawy. Choć w Polsce już jakiś czas temu nastała moda na spożywanie kawy w punktach gastronomicznych, warto mieć własne urządzenie do jej przygotowywania. Jaki ekspres do kawy kupić i od czego zależy jego żywotność?
Rodzaje ekspresów do kawy
Obecnie producenci ekspresów prześcigają się, wciąż unowocześniając swoje produkty. Nie ma jednego, uniwersalnego ekspresu do kawy. Do najpopularniejszych typów należą:
- ekspres przelewowy – co dosłownie oznacza, że wrząca woda przepływająca przez filtr z kawą daje nam napój bez fusów, niekoniecznie jednak o mocnym aromacie;
- ekspres wysokociśnieniowy – w jego skład wchodzą: zbiornik na wodę i kolby z metalowym pojemniczkiem, do którego wsypuje się parzoną kawę. Z reguły ten ekspres posiada również funkcję spieniania mleka. Jest więc idealny do przygotowywania latte i cappuccino;
- ekspres automatyczny – zwykle wyposażony w młynek do kawy, który mieli ziarenka kawy tuż przed zaparzeniem.
Jak długo działa ekspres do kawy?
Ekspres do kawy może nam służyć przez lata, jeśli właściwie będziemy go użytkować i regularnie czyścić oraz usuwać kamień.
Po każdym zaparzeniu kawy należy dokładnie umyć wszystkie elementy urządzenia, a dyszę od mleka przeczyścić gorącą parą, aby usunąć tłuszcz mleczny oraz proteiny.
Średnio co pół roku powinniśmy usunąć kamień osadzający się w środku ekspresu kamień (jeśli nie posiada on automatycznej funkcji).
Mówi się, że przy stosowaniu systematycznej konserwacji, ekspres do kawy może zrobić nawet ponad 50 tysięcy gorących napojów.
Czym uwarunkowana jest jeszcze żywotność ekspresu?
Oprócz czynności porządkowych, na żywotność ekspresu do kawy w dużej mierze wpływa jakość samego sprzętu. Lepiej zainwestować w nieco droższy produkt dobrej marki niż co rusz kupować nowy. Przykładowo ekspresy Bezzera pozwalają cieszyć się jakością i smakiem kawy przez długie lata. Firma stawia na najnowsze rozwiązania technologiczne, dzięki temu ekspresy tej marki charakteryzuje wysoka niezawodność.